Jazdecké disciplíny - SAJT - Slovenská asociácia jazdeckej turistiky

SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA JAZDECKEJ TURISTIKY
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Jazdecké disciplíny

DOKUMENTY
CROSS
Cross je rýchlostná disciplína na čas. Prekážky zostavené v tejto disciplíne sú odvodené od prekážok, ktoré môžu dvojicu (jazdec – kôň) stretnúť v prírode na vychádzke, túre. Jazda začína odštartovaním (povolením štartu) hlásateľa. Jazdec v predpísanom kurze absolvuje všetky prekážky. Pomýlenie trate, vynechanie nejakej prekážky a jej následné nesplnenie znamená diskvalifikáciu.

SKOK
Výška 60- 80 cm, prekonáva ho z klusu alebo z cvalu, nesmie ju však zhodiť (5 trestných sekúnd- „t.s.“).
Neposlúchnutie jazdca neprekonaním prekážky 1.krát - 5 t.s., 2.krát  5 t.s., 3.krát znamená diskvalifikácia dvojice.

SLALOM OKOLO TYČÍ
Vzdialenosť medzi tyčami je 6,36 m – 21 stôp, vysoké 185 cm, voľne položené na zemi). Dvojica sa tyče môže dotknúť, ak ju zhodí je hodnotená 5 t.s. za každú zhodenú tyč.

LAVIČKA
Musí prejsť v kroku. Ak ju prejde vo vyššom chode -  5 t.s. Lavička o rozmeroch 2,5-3 x 1,5 m je položená na zemi, je vybavená bezpečne odopínateľným zábradlím z bezpečného materiálu (napr. hrubé plátené pásy). Ak zadné nohy koňa zostúpia z lavičky dvojica pokračuje klusom na prekážku „voda“.

VODA
Ak je k dispozícii potok s bezpečným vjazdom do vody musí dvojica vstúpiť do vody všetkými štyrmi nohami alebo ak nie je k dispozícii voda, vytvorí sa imitácia vodného priestoru o rozmeroch 3x3 al. 3x4, kde musí tak isto kôň vstúpiť všetkými štyrmi nohami, otočiť sa a pokračovať v trati.

TUNEL
Dvojica musí prejsť tunelom, v akomkoľvek chode (krok, klus, cval). Pokračuje pomedzi sudmi ku zvončeku

ZVONČEK
Dvojica musí vojsť ku zvončeku, ZAZVONIŤ a VYCÚVAŤ. Prekážka nie je splnená, ak jazdec nezazvoní. Ak z priestoru zvončeka vyjde inač než vycúvaním – 5 t. s.

SKOK
Dvojica ho môže prekonať z klusu alebo cvalu. Za nepreskočenie – 5 t.s., pri opakovanom neposlúchnutí sa dvojica hodnotí trestnými sekundami alebo diskvalifikáciou.

SLALOM
Rýchlostná disciplína na čas. Slalomová trať sa pobeží okolo troch tyčí a suda. Vzdialenosť medzi jednotlivými tyčami a sudom bude 6,36 m (21 stôp), pričom prvá tyč bude vzdialená 6,36 m od štartovacej čiary. Tyče majú byť vysoké 185 cm a sú voľne postavené na zemi. Slalomová trať sa jazdí v oboch smeroch a dvojica musí pretnúť vyznačenú cieľovú rovinku, iba vtedy je disciplína splnená, inak bude súťažná dvojica diskvalifikovaná. 5 t. s. bude prirátaných k celkovému času za zhodenie tyče / suda.

ZDATNOSŤ KOŇA A JAZDCA
Rýchlostná disciplína na čas. Úlohou súťažnej dvojice je v predpísanom smere jazdy zhodiť bičíkom fľaše postavené na sudoch a skokových prekážkach. Za zhodenie každej prekážky je 5 t. s. Súťažná dvojica bude diskvalifikovaná ak : nezhodí fľašu (ak nezhodí fľašu pri skoku, musí sa vrátiť znova na prekážku a korektne ju splniť), pomýli si predpísaný smer jazdy. Predpísaný je drezúrny bičík o dĺžke 110 alebo 120 cm.

Adresa:
Dargovských hrdinov 27
066 01 Humenné
Jozef Fudali - mobil: +421 905 470 365
Zsolt Tárnok - mobil: +421 918 738 237
 

Správca fotogalérie/aktualít
 

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky